
Америчка медијска кампања „Изградимо музеј Николе Тесле“ у којој је прошле године сакупљено 1,8 милиона долара за обнављање старе лабораторије Николе Тесле у Њујорку ушла је у другу фазу. Ових дана је започела изградње научног центра и музеја Николе Тесле на острву Лонг Ајленд.
Покретачи акције познати амерички комичар и аутор цртаних филмова Метју Инман и Џејн Алкорн, председница Теслиног научног центра из Њујорка, уз помоћ великих компанија, као што су „Ј. П. Морган“, „Гугл“, „Џенерал електрик“, „Тесла моторс“ и „Кристијан Бејл“, одлучни су да коначно оживе снове Николе Тесле.
– Купили смо зграду старе Теслине лабораторије, у којој је била фабрика филмова, као и шест хектара имања. Плац смо очистили и простор у лабораторији смо реновирали. Добили смо дозволу града Њујорка да изградимо Музеј Николе Тесла и научни центар, са игралиштем за децу, као и простором за састанке, конференције и перформансе – каже Џејн Алкорн, која нас подсећа да је то била и Теслина идеја.
Српски геније је стигао на Лонг Ајленд у јуну давне 1902. године. Преселио је тада своју лабораторију са Менхетна у зграду од опеке коју је за њега у италијанском стилу пројектовао Стенли Вајт. Маштао је да поред лабораторије на Лонг Ајленду изгради и торањ висок 139 метара и имање претвори у научни центар.
– Ово је место на ком је Никола Тесла створио многа научна достигнућа, која читав свет тек данас открива и спознаје. Модерна цивилизација има огромне користи од Теслиних изума и пројеката. Ми као научна установа улажемо напор да образујемо људе и упознамо свет са делима овог генија – каже Џејн Алкорн, председница Теслиног научног друштва из Њујорка.
Она се као аматер и обожавалац овог светског научника већ 18 година бори за очување лика и дела Николе Тесле. Сама је сакупила 800.000 долара. Подршку је добила од града Њујорка, америчких ротаријанаца, уметника, бизнисмена, десетак друштава и удружења симпатизера Николе Тесле у САД, као и Теслине научне фондације из Филаделфије, коју воде Срби.
– Градске власти Њујорка су заинтересоване да се имовина Николе Тесле сачува као културна баштина Америке. Планови за изградњу музеја Николе Тесле у Њујорку су урађени. Први радови на самој лабораторији су почели како бисмо је припремили да у њу унесемо Теслину архиву и његове проналаске, које ћемо добити из београдског Музеја Николе Тесле. Музеј ће да садржи и сва материјална документа и ескпонате Теслих изума са простора САД и Канаде – каже Џејн Алкорн, председница Теслиног научног центра из Њујорка.
Планирано је да у дворишту лабораторије, одмах поред споменика Николи Тесли, који је подигла Србија, буде изграђен и Теслин комуникациони торањ, али град Њујорк још није издао дозволу за ово научно здање, јер је високо 139 метара и одудара од околине. Теслин научни центар из Њујорка и Теслина научна фондација из Филаделфије ће дозволу за подизање Теслиног торња тражити и од федералне америчке власти.
Како незванично сазнајемо, за изградњу овог првог храма науке Николе Тесле у САД и највећег научног центра у Њујорку, потребно је још пет милиона долара. Џејн Алкорн је добила гаранције од америчких политичара, бизнисмена, уметника и обожавалаца српског генија да ће до краја 2014. године да сакупи тих пет милиона долара за завршетак изградње Музеја Николе Тесле у Њујорку.
У међувремену, Џејн Алкорн, председница Теслиног научног центра из Њујорка и група америчких научника ће читав пројекат Музеја Николе Тесле у Њујорку представити српској научној јавности идућег септембра у Београду. Наиме, Београд би требало у септембру 2014. године да буде домаћин Међународне конференције „Никола Тесла данас и сутра“, на којој ће Џејн Алкорн да буде специјални гост, учесник и говорник.
You must log in to post a comment.