Америчко министарство пољопривреде уводи потврду произода који су без ГМО састојака

Америчко министарство пољопривреде уводи прву потврду за означавање прехрамбених произода који су без генетски модификованих организама (ГМО).
Овај потез одвија се истовремено док неке групе потрошача у САД траже обавезно означавање ГМО на производима који су произведени уз такву технологију. Добијање сертификата од Министарства било би добровољно и компаније ће морати да га плате.
Производи, уколико добију владино одобрење, моћи ће да носе етикету Проверено од УСДА (америчког министарства пољопривреде) уз потврду да не садрже ГМО.
Министар пољопривреде Том Вилсак је у писму запосленима 1. маја објаснио да се ови сертификати издају на захтев једне водеће глобалне компаније, чије име није навео. Тренутно не постоје државне етикете које потврђују да је нека храна произведена без ГМО. Многе компаније користе приватну етикету коју издаје једна фирма названа „Non-GMO Project“.
Вилсак је рекао да ће министарство издавати сертификате да потврди тачност тврдњи компанија на паковањима хране као што су „хумани узгој“ или „без икаквих антибиотика“. Компаније ће платћати службама министарства да провере те тврдње, и ако се потврде као тачне, могу да продају са етикетом Министарства пољопривреде.
Прехрамбена индустрија противи се увођењу закона за обавезно обележавање постојања ГМО у храни, наводећи да је то обмањујуће јер је ГМО безбедан.
Америчка држава Вермонт прва је држава у САД која је увела обавезно означавање ГМО 2014. године и закон ће ступити на снагу идуће године ако преживи противљење прехрамбене индустрије. Америчка Управа за храну и лекове (ФДА) навела је да је храна са ГМО која је сада на тржишту безбедна. Групе потрошача које се залажу за обележавање кажу да купци имају права да знају шта је у њиховој храни, сматрајући да се не зна довољно о ефектима те технологије.
Извор: Бета
Критике америчког ланца ресторана што избацује ГМО

Већ две недеље у 1.800 објеката великог америчког ланца „Чипотл” ништа из јеловника не садржи генетски модификоване организме (ГМО). То је први џин брзе хране који је избацио контроверзне састојке у земљи у којој више од 90 процената соје и кукуруза има генетски промењену структуру.
Оснивач и директор компаније Стив Елс рекао је за „Њујорк тајмс” да је то још један корак ка њиховој визији да промене начин размишљања о брзој храни, „јер ако се нешто брзо послужује, не значи да мора да буде од јефтиних сировина, са конзервансима, филерима, стабилизаторима, вештачким бојама и укусима”.
Потез је наишао на одобравање углавном Американаца млађе генерације који воде рачуна о здравој храни, али и на жестоке критике присталица ГМО. Они су оптужили компанију да се рекламира играјући на карту неоснованог страха потрошача, јер наука није доказала штетност генетске манипулације.
Други аргумент критичара је да рекламном кампањом „Храна са интегритетом” компанија ствара привид да је њихова понуда здравија него код конкуренције, иако су више пута били на удару здравствених радника због висококалоричних порција са много соли.
Истиче се, такође, да нису избацили соду са ГМО кукурузним заслађивачем и да и даље користе месо животиња храњених ГМО храном.
„Чикаг трибјун” у уводнику критикује „Чипотл” да се „придружио хајци прехрамбених, еколошких и здравствених активиста који су ГМО претворили у прљаву реч”. „Њујорк магазин” пише да се забраном потенцијално обмањују потрошачи који „погрешно могу да претпоставе да је компанија то урадила због здравља, а не публицитета”. „Чипотл” је уверен да је донео праву одлуку. Према последњим анкетама, половина Американаца је забринута због присуства ГМО у храни. Постоје сумње да она може да изазове алергије и отпорност на антибиотике.
Ланац мексичке хране, познат по буритосима и такосима, први је почео да у јеловнику обележава шта садржи ГМО. У међувремену су им се придужили и неки други ресторани, додуше не много њих. Мало је вероватно да ће га и сада следити, јер би повећана потражња за сировинама без ГМО утицала на поскупљење и створила проблеме у набавци.
„Чипотл” је и раније доносио одлуке које су знале да се краткорочно негативно одразе на пословање само да би задржао имиџ компаније која брине о квалитету. Прошлог децембра је саопштио да не може да обезбеди свим ресторанима свињетину за јело карнитас пошто је контрола код једног од добављача показала да не испуњава стандарде за узгој стоке. Та несташица и даље траје и утиче на резултате продаје. Када је реч о сировинама које немају ГМО, не очекују проблеме јер су унапред са фармерима направили планове. Признају да ће неки производи морати да поскупе, али минимално.
Овом ланцу ће бити лакше да избаци генетски измењене састојке јер за цео јеловник користи само 68 састојака, укључујући со и бибер, док један од конкурената само за буритосе употребљава 81 састојак.
Извор: Политика
You must log in to post a comment.